Etiket arşivi: kedilerin beslenmesi

Kedilerin Beslenme Şekilleri

Doğal ortamlarında kediler protein payı yüksek, yağ ve karbonhidrat oranı ise çok daha düşük olan avlarla beslenirler. Bu sebepten de metabolizmaları proteinlerden yüksek miktarda faydalanırken karbonhidratları çok daha düşük verimle işleyecek şekilde evrimleşmiştir.

Halihazırda piyasada bulunan hazır mamalar, hayvansal ürünlerle bitkisel ürünlerin bileşiminden oluşur. Minumum kaliteden en iyi kaliteye kadar herhangi hazır mamanın içerik bilgilerinde mısır, pirinç, buğday gibi tahıl türevleri her zaman 1inci veya 2’nci sırada, en iyi olasılıkla ilk üç sırada yer alır. Bu mamalarla beslenen bir kedi, doğası gereği mecburi etobur olmasına rağmen, hayvansal proteinlerden karşılaması gereken besin gereksiniminin dikkate değer bir kısmını tahıl türevlerinden karşılamak zorunda kalır.

Kedinin metabolizması, enerji kaynağı olarak hayvansal protein ve yağları kullanacak şekilde evrimleşmiştir. Mecburi etobur olan kedilerle, hem etçil hem otçul olacak şekilde evrimleşen diğer canlılar arasındaki farklılığa bir örnek vermek gerek duyulursa: Bir kedi yavrusunun protein gereksinimi, bir köpek yavrusunun protein gereksiniminin 1, 5 katı kadardır. Gelişim safhasında bu fark gitgide artar ve yetişkin bir kedinin protein gereksinimi, yetişkin bir köpeğin protein gereksiniminin 2 üstelik 3 katına ulaşır. Kedilerin mecburi etobur olmalarından kaynaklanan durum, beslenmelerinde oldukça yüksek miktarda proteine ve yaşamsal amino asitlere ihtiyaç duymalarına neden olur. Üstelik, kediler bazı belli başlı amino asitleri kendileri üretemezler ve depolayamazlar. Bir başka deyişle, bu amino asitleri beslenme yoluyla dışarıdan almak zorundadırlar. Kedilerin bu şekilde evrimleşmiş olmalarının sebebi, doğal avlarında bu amino asitlerin zaten bol oranda bulunmasıdır.

Yaygın kanının tersine, kedilerin ihtiyaç duyduğu protein sırf hazır mamalarda bulunmaz. Bizler doğada protein gereksiniminin tamamına yakınını hayvansal gıdalardan karşılayan kedimizi, içeriğinin dikkate değer bir bölümü tahıl ve türevlerinden oluşan hazır mamalarla beslerken diğer taraftan etikette gördüğümüz protein yüzdelerine bakarak kendimizi rahatlatırız. Oysa ki etiketlerde yer bulmayan bir gerçek, bu yüzdeleri oluşturan proteinin dikkate değer bir bölümünün bitkisel kaynaklı olduğu gerçeğidir. Unutmayın, dikkate değer olan proteinin miktarı veya yüzdesi değil kalitesi; yani kediniz için biyolojik yararlığıdır.

Bir başka yaygın kanı da, kedilerin yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duydukları vitamin, mineral ve amino asitlerin sırf hazır mamalarda bulunduğu yanılgısıdır. Gerçekte ise hazır mamalarda mecburi etobur olan kedilerin beslenmesini oluşturması gereken hayvansal gıdaların yerine büyük ölçüde tahıl türevleri, et yerine de çoğunlukla yan ürünler kullanılır. Üstelik, bunlar hazır mamaya dönüştürülürken ağır bir işleme sürecinden geçirilir ve zaten eksik olan besin değerlerinin dikkate değer bir bölümü de bu süre içinde yitirilir. Mama firmaları yitirilen veya asla varolmayan bu besin değerlerini takviye etmek adına mamaya eklemeler yaparlar. Kısacası, doğal ve noksansız bir beslenmenin yerine koyulan içeriklerin açıklarını kapatma yoluna giderler.